/> Tymczasem, stomatologia jest dziedziną nauki, która odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Choć wydawać by się mogło, że praca stomatologa ogranicza się wyłącznie do naprawy stanu uzębienia, w rzeczywistości może mieć wpływ na cały organizm ludzki. Źle lub w ogóle nie leczone zęby prowadzą nie tylko do braków w uzębieniu ale także do rozwoju mniej lub bardziej poważnych chorób. Dlatego też każdy człowiek powinien systematycznie odwiedzać gabinet dentystyczny, by zdążyć zapobiec groźnym powikłaniom. Poza tym, dentysta przeprowadza również zabiegi poprawiające wygląd zębów, takie jak: lakierowanie, lakowanie itp.
Podsumowując, dentysta czy lub jak inni wolą stomatolog, to niezwykle cenna profesja. Dentysta dba przecież nie tylko o zęby pacjentów ale także o ich zdrowy i ładny wygląd.
Dentysta i stomatolog to zawody do
Dentysta i stomatolog to zawody do siebie podobne i bardzo często ze sobą mylone. Można zauważyć, że potocznym języku występują często zamiennie, jakby były swoimi synonimami. W Polsce zawody te zostały ujednolicone, przez co stomatolog jest również dentystą. Jednak dentysta i stomatolog różnią się od siebie zakresem kompetencji.
Przede wszystkim dentysta specjalizuje się w leczeniu zębów. Z kolei wiedza i zakres umiejętności stomatolog jest szerszy, ponieważ stomatolog jest również specjalistą od leczenia przyzębia oraz wszystkich innych tkanek, które można znaleźć w jamie ustnej. Ze względu na ujednolicenie tych zawodów stomatolog jako lekarz dentysta ma możliwość wykorzystywania zdobytej wiedzy na studiach lekarsko-dentystycznych w praktyce i otworzyć gabinet dentystyczny, który jest jednym z najbardziej potrzebnych gabinetów lekarskich w Polsce. Wielu Polaków ma problemy z zębami i nie ma odpowiedniej wiedzy na temat dbania o higienę jamy ustnej, przez jej stan zdrowia jest bardzo zły.
Terminy oczekiwania na wizytę u dentysty
Wydawać by się mogło, że obecna sytuacja w Państwie przyczynia się do zaniechania lub przekładania wizyt u lekarzy specjalistów. Nic bardziej mylnego. Pandemia rzeczywiście ma ogromny wpływ na stan zdrowia Polaków. Jest jednak specjalizacja, której nawet Covid nie poplątał szyków.
Mowa tu o stomatologii. Niemal każdy gabinet dentystyczny pęka w szwach. Pacjenci zmuszeni są do oczekiwania na wizytę nawet kilka miesięcy. Statystyczny dentysta przyjmuje dziennie kilku do kilkunastu pacjentów. Mimo to, terminy wizyty u stomatologa są dość długie. Dlaczego więc tak się dzieje? Odpowiedzi należałoby szukać u źródła. Niemal każdy dentysta oprócz działalności związanej z NFZ-em prowadzi prywatną praktykę. Tutaj już terminy są znacznie krótsze. Zamiast kilku miesięcy oczekiwania, odwiedzimy gabinet dentystyczny za kilka tygodni. Wyjątek stanowią nagłe przypadki, w których z powodu bólu pacjenci przyjmowani są natychmiast.
Tak więc, mając zamiar skorzystania z porady stomatologa musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać chwilę, by ma nowo móc cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.
Te które rosną nieprawidłowo dentysta z
Ósemki to zęby, które wyrastają w późniejszym wieku. Zdarza się, że wyrastają w nieprawidłowy sposób, uciskając inne zęby lub powodując rany dziąseł czy też podniebienia. Niekiedy są to zęby szczątkowe, bardzo podatne na próchnice i tak naprawdę zbędne. Te, które rosną nieprawidłowo, dentysta z powodzeniem może usunąć. W wielu przypadkach jednak stomatolog się tego nie podejmie, mówiąc wprost, że konieczny tu jest stomatolog chirurg. Nie każdy gabinet dentystyczny jest miejscem, gdzie można takiego lekarza znaleźć.
Chirurgiczne usuwanie ósemek - wbrew pozorom - nie jest ani bardzo trudne ani tym bardziej bolesne. Chirurg stomatolog podaje bowiem przed zabiegiem silne znieczulenie, dzięki któremu pacjenta boleć na pewno nie będzie. Usuwanie ósemek często jest związane z koniecznością nacięcia dziąsła. To zaś wiąże się z tym, że na ranę trzeba założyć szwy. Decydując się na usunięcie ósemek, trzeba więc liczyć się z tym, że konieczne będzie odwiedzenie dentysty więcej niż raz. Z reguły potrzebne są dwie wizyty. Pierwsza, w trakcie której chirurg stomatolog usunie ósemki i na rany założy szwy i druga, w trakcie której je zdejmie.